Dostępność HACK4LEM

Niezależnie od tego, które z wyzwań zdecydujecie się podjąć – biznesowo-technologiczne dot. rozwiązań dla BANKU PRZYSZŁOŚCI, czy też z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu w zakresie CYBERBEZPIECZEŃSTWA zależny nam na tym, żeby były one dostępne dla WSZYSTKICH.

Dostępne dla wszystkich tzn. niewykluczające nikogo ze względu na wiek, poziom edukacji, czy (nie)pełnosprawność.

Zależy nam na tym, żeby w hackathonie mógł_a wziąć udział każdy i każda, który i która chce podjąć wyzwanie projektowania rozwiązań dla przyszłości. Po przeprowadzeniu wielu testów, przygotowaliśmy na czas wydarzenia narzędzia, które umożliwią dostęp do treści większości uczestnikom i zainteresowanym.

Wprowadzanie rozwiązań z zakresu dostępności i organizacja wydarzeń w zgodzie z filozofią projektowania uniwersalnego, choć coraz bardziej popularne i uregulowane prawnie, wciąż stanowi duże wyzwanie.

Przekonaliśmy_łyśmy się o tym również my – organizując to wydarzenie. Jest do dla nas doskonała lekcja. Nauczyliśmy się m.in. tego, że nawet powszechnie, międzynarodowo używane narzędzia nie są równie przyjazne dla wszystkich.

Utwierdza nas to w przekonaniu o tym, jak bardzo potrzebne jest wypracowanie nowych rozwiązań. Takich, które już na poziomie projektowania zakładają używanie ich przez różne osoby (bez konieczności wprowadzania dodatkowych rozwiązań).

Tym mocniej zatem trzymamy kciuki za Wasze działania! Nie wyłączajcie w swoich pomysłach nikogo!

Zwracajcie też uwagę na dostępność wszystkich narzędzi oraz działań w projekcie i zgłaszajcie nam błędy.

Pełną informację o dostępności wydarzenia zamieszczamy poniżej.

 


 

Dostępność wydarzenia

Na program wydarzenia składają się webinaria prowadzone przez zaproszonych_e ekspertów_tki oraz właściwy hackhaton, podczas którego wykorzystywana będzie platforma Discord. Ważnym elementem jest też komunikacja wydarzenia poprzez media społecznościowe.

Webinaria

Wszystkie webinaria prowadzone w języku polskim będą tłumaczone na polski język migowy (PJM).

Webinarium w języku angielskim będzie tłumaczone na język polski poprzez napisy na żywo w języku polskim (czyli STP - symultaniczny przekaz tekstowy).

Discord

Platformą wykorzystywaną podczas hac4lem będzie Discord.

Discord jest bezpłatną aplikacją służącą do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomość tekstowych z obrazami, GIF-ami, filmami itp.
Wykorzystuje technologię Voice over Internet Protocol. Aplikacja dostępna jest na systemach: Windows, macOS, Android, iOS, Linux oraz poprzez przeglądarki internetowe.

Podczas testów użytkownika_czki znaleziono następujące właściwości platformy:

 1. Nawigacja klawiaturą i czytnikiem ekranu jest uciążliwa, m.in. nie ma skiplinków – co skutkuje długą drogą dzielącą użytkownika_czkę od wyszukiwarki, a jeszcze dłuższą od głównej kolumny.
 2. Nawigacja TAB-em „przeciąga użytkownika_czkę przez dość długą drogę”, żeby dostać się do głównej kolumny z wiadomościami. Co więcej, im więcej wiadomości – tym dłuższa nawigacja klawiaturą, np. żeby dostać się do pola, w którym możemy wpisać wiadomość.
 3. Występują elementy, które nie spełniają kryterium kontrastu.
 4. Użytkownicy_czki mogą dodawać filmy lub gify – w ustawieniach dostępności Discorda jest możliwość wyłączenia tych animacji, ale w podstawowych ustawieniach są zapętlane.
 5. Komunikator w dużej mierze opiera się na rozmowach audio-wideo. W trakcie tych rozmów nie jest zapewniona alternatywa tekstowa.
 6. Występują linki z identycznym tekstem kierującym w różne miejsca – nazwy.
 7. Nie ma przycisku wyślij – wysyłamy wiadomość korzystając z klawisza ENTER.
 8. Komunikator nie zapewnia uproszczonej wersji dostępnej dla wszystkich użytkowników_czek.

Możesz napotkać więcej błędów. Daj nam o nich znać, a my przekażemy je dalej!

Media społecznościowe

Głównymi kanałami komunikacji wykorzystywanymi przez nas jest Facebook (dostęp online: https://www.facebook.com/hack4lem) oraz LinkedIn (dostęp online: https://www.linkedin.com/company/hack4lem).

Treści zamieszczone na obu platformach przez organizatorów_rki zostały wyposażone w opisy alternatywne. Alternatyw tekstowych pozbawione są materiały zaciągnięte z innych witryn.

Ponadto do promocji wykorzystywany jest Twitter (dostęp online: https://twitter.com/Hack4Lem) oraz Instagram (dostęp online: https://www.instagram.com/hack4lem/). Niestety, zamieszczane tam treści nie są w pełni dostępne (brakuje alternatyw tekstowych).

 


 

Dostępność strony hac4lem.com

Jak dostępna jest strona hac4lem.com?

Mamy świadomość, że pewne obszary tej strony nie są w pełni dostępne. W celu ułatwienia korzystania z niej większej liczbie użytkowników_czek zainstalowany został plug-in UserWay.

Jak testowana była dostępność tej strony?

Dostępność strony sprawdzana była poprzez walidatory automatyczne oraz w trakcie testów manualnych.

Techniczne informacje na temat dostępności tej strony

Strona oparta jest na rozwiązaniach, których ograniczenia techniczne nie pozwalały na pełną optymalizację dostępności. Niedoskonałości występujące w podstawowej wersji strony to:

 1. Nie we wszystkich miejscach zapewnione są teksty alternatywne dla materiałów graficznych,
 2. Niektóre informacje przedstawione są w formie obrazów tła i nie posiadają alternatywy tekstowej,
 3. Kontrast niektórych elementów nie jest wystarczający (poniżej 4,5 do 1),
 4. Występuje nieprawidłowa hierarchia nagłówków,
 5. Niektóre elementy rozwijane nie posiadają odpowiednich atrybutów zapewniających poprawną obsługę dla osób korzystających z klawiatury.

Twórcy i redaktorki strony dokładają wszelkich starań, żeby wyeliminować te ograniczenia. Korzystając z dostępnych w systemie narzędzi oraz rozwiązań zewnętrznych dostawców – plug-in UserWay.

 


 

Co zrobić, jeśli nie jesteś w stanie użytkować części tej strony?

Zgłoś nam wszystkie błędy na jakie napotkasz. Następnym razem chcemy zrobić to lepiej!

Raportowanie błędów związanych z dostępnością

E-mail: kamila.post@proidea.org.pl

Telefon / w tym SMS: 506 804 430

 

Ostatnia aktualizacja informacji: 17.06.2021