Technologie

Adresy publiczne - Prywatne i publiczne, IP publiczny

Autor Mateusz Woźniak
Mateusz Woźniak27.03.20246 min.
Adresy publiczne - Prywatne i publiczne, IP publiczny

Adresy publiczne odgrywają kluczową rolę w działaniu internetu, umożliwiając komunikację między urządzeniami w sieci. W artykule wyjaśnimy czym dokładnie są, jaka jest różnica między publicznymi i prywatnymi adresami IP oraz jakie pełnią funkcje. Omówimy działanie adresów publicznych, wyjaśnimy dlaczego są tak ważne i jak je zdobyć dla swoich urządzeń. Poruszymy również kwestie bezpieczeństwa związane z publicznymi adresami IP.

Kluczowe wnioski:

 • Adres publiczny IP umożliwia urządzeniom komunikację w internecie.
 • Adresy prywatne i publiczne IP różnią się zakresem dostępności w sieci.
 • Publiczne adresy IP są niezbędne do hostowania serwerów i usług.
 • Adres publiczny można uzyskać od dostawcy internetu lub poprzez tunelowanie.
 • Adresy publiczne IP wymagają dodatkowych zabezpieczeń przed atakami.

Adresy publiczne - definicja i zastosowanie

Adres publiczny IP to unikatowy numer identyfikujący urządzenie w sieci, który umożliwia mu komunikację z innymi urządzeniami podłączonymi do Internetu. Adresy publiczne przydzielane są przez dostawców internetu i są widoczne z zewnątrz, dzięki czemu możliwe jest nawiązywanie połączeń przez internet.

Adresy publiczne wykorzystuje się przede wszystkim do:

 • Hostowania stron internetowych i serwerów
 • Świadczenia usług w chmurze
 • Udostępniania zasobów w internecie

Posiadanie publicznego adresu IP jest kluczowe dla wszystkich usług wymagających dostępu z zewnątrz, np. serwery WWW, FTP, bazy danych itp. Bez publicznego adresu IP urządzenie lub usługa pozostaje niewidoczna w sieci internet i nie można się z nim połączyć.

Publiczny a prywatny adres IP

Co odróżnia publiczny adres IP od prywatnego? Otóż prywatne adresy IP są wykorzystywane jedynie wewnątrz lokalnych sieci, np. domowych lub firmowych. Prywatny adres umożliwia komunikację urządzeń w obrębie danej sieci LAN, ale nie jest on widoczny w internecie.

Z kolei publiczny adres IP jest unikatowy w skali globalnej i pozwala na nawiązanie komunikacji z urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie. Stąd jego przydatność w hostingu stron www czy usług internetowych.

Jak działają adresy publiczne w sieci?

Aby zrozumieć ideę publicznych adresów IP warto przyjrzeć się, jak faktycznie działają w praktyce. Otóż gdy np. wpisujemy w przeglądarce adres strony www, zapytanie trafia najpierw do serwera DNS, który zamienia nazwę domeny na odpowiadający jej publiczny adres IP.

Następnie przeglądarka wysyła zapytanie pod ten konkretny adres IP, a odpytując serwer www pod tym adresem zwraca nam zawartość strony. Możliwe jest to dzięki posiadaniu przez serwer unikatowego, publicznego adresu IP widocznego w sieci.

Nazwa domeny www->Serwer DNS->Publiczny adres IP
Zapytanie przeglądarki->Publiczny adres IP->Zawartość serwera www

Dokładnie w taki sam sposób inne usługi wykorzystują publiczne adresy IP do udostępniania funkcjonalności w internecie. Dzięki temu, że adres publiczny jest globalnie unikatowy i osiągalny z każdego miejsca w sieci, możliwa jest komunikacja między dowolnymi urządzeniami podłączonymi do internetu.

Przydzielanie adresów publicznych IP

Skąd biorą się publiczne adresy IP i kto je przydziela? Za alokację i dystrybucją adresów publicznych IP odpowiadają Regional Internet Registry (RIR) takie jak RIPE NCC dla Europy czy APNIC dla regionu Azji i Pacyfiku.

RIR-y przydzielają zakresy publicznych adresów IP lokalnym rejestrom internetowym lub bezpośrednio dużym dostawcom usług internetowych. Następnie dostawcy internetu udostępniają pojedyncze publiczne adresy IP użytkownikom indywidualnym i biznesowym.

Czytaj więcej: Jira kurs i szkolenie - szybko i skutecznie opanuj system zarządzania projektami

Dlaczego adresy publiczne IP są ważne?

Adresy publiczne IP są kluczowe dla działania wielu internetowych usług i aplikacji. Oto kilka powodów, dla których pełnią tak istotną rolę:

 • Umożliwiają hosting stron www i serwerów bazodanowych
 • Pozwalają na zdalny dostęp do zasobów i aplikacji
 • Są niezbędne w usługach w chmurze: IaaS, PaaS, SaaS
 • Ułatwiają administrację i zarządzanie sieciami komputerowymi

Ogólnie rzecz biorąc, publiczny adres IP sprawia, że dane urządzenie staje się widoczne i dostępne w internecie. Tym samym umożliwia świadczenie rozmaitych usług online oraz korzystanie z zasobów sieciowych z dowolnego miejsca na świecie.

Jak uzyskać publiczny adres IP dla swojego urządzenia?

Adresy publiczne - Prywatne i publiczne, IP publiczny

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie publicznego adresu IP dla własnego komputera, serwera lub urządzenia sieciowego:

 1. Wykupienie stałego adresu IP od dostawcy internetu
 2. Wykorzystanie usługi NAT na routerze lub firewallu
 3. Skonfigurowanie tunelu VPN z publicznym IP
 4. Hostowanie usług na serwerze w chmurze z publicznym IP

Najprostszym rozwiązaniem jest zwykle wykupienie dodatkowego, stałego adresu publicznego IP bezpośrednio od swojego ISP. Pozwoli to korzystać z dedykowanego adresu w każdej chwili.

Innym sposobem jest skonfigurowanie na routerze tłumaczenia adresów sieciowych (NAT), które udostępni publiczny IP podłączonym urządzeniom lokalnym. Z kolei tunel VPN pozwala "wypożyczyć" publiczny adres IP z sieci zdalnej.

Adres publiczny na potrzeby hostingu

Osoby które chcą hostować własne strony lub serwery z publicznym IP mogą również skorzystać z usług hostingowych na serwerach w chmurze. Dostawcy chmurowi dysponują pulą publicznych adresów IP, które przydzielają dla potrzeb hostowanych tam aplikacji i usług. Daje to korzyść w postaci publicznego dostępu bez konieczności zakupu dedykowanego adresu IP.

Bezpieczeństwo adresów publicznych IP - jak je chronić?

Choć publiczne adresy IP są niezbędne w wielu zastosowaniach sieciowych, to jednak wiążą się również z pewnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. Urządzenia posiadające publiczny adres IP są widoczne w internecie, przez co narażone na różnego rodzaju ataki:

 • Ataiki DDoS
 • Skanowanie podatności
 • Włamania i nieautoryzowany dostęp
 • Malware

Publiczne adresy IP wymagają wzmocnionej ochrony przy pomocy firewalli, systemów IDS/IPS oraz restrykcyjnej kontroli dostępu. Należy też regularnie aktualizować wszelkie aplikacje i systemy, aby zapobiec możliwym podatnościom.

Dobrą praktyką jest umieszczenie takich zagrożonych systemów i usług w odseparowanej strefie DMZ, z dostępem tylko do koniecznych zasobów. Regularny monitoring i szybka reakcja na incydenty mogą znacząco zmniejszyć ryzyko w przypadku publicznego udostępniania usług online.

Podsumowanie

W artykule omówione zostały kluczowe kwestie dotyczące adresów publicznych IP, które odgrywają niezwykle istotną rolę w działaniu sieci internet. Wyjaśniono czym dokładnie są adresy publiczne IP i jakie pełnią funkcje, porównując je jednocześnie do adresów prywatnych używanych jedynie lokalnie.

Przedstawiono szczegółowo w jaki sposób adresy publiczne IP umożliwiają komunikację i wymianę danych pomiędzy urządzeniami w internecie. Ponadto wskazano powody, dla których posiadanie publicznych adresów IP jest kluczowe w hostingu, usługach sieciowych i dostępie zdalnym.

Omówiono także sposoby uzyskania publicznych adresów IP dla własnych celów - wykupienie dedykowanego IP od ISP, konfiguracja NAT i VPN lub skorzystanie z usług w chmurze. Na koniec poruszono istotną kwestię bezpieczeństwa publicznych adresów IP i sposobów ich skutecznej ochrony.

Artykuł dostarcza czytelnikowi wszechstronnej wiedzy na temat publicznych adresów IP w internecie, zarówno w aspekcie technicznym, jak i praktycznym ich zastosowań. Z pewnością lektura pozwoli lepiej zrozumieć tę kluczową gałąź infrastruktury sieciowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Praca jako tester gier - zostań testerem gier komputerowych
 2. Jak szybko przeliczyć 154 USD na PLN? Unikaj straty!
 3. Lakier hybrydowy: marki i firmy, najlepsze lakiery do paznokci
 4. Najlepsze pomysły na biznes na wsi
 5. Ceny bitcoina - Aktualne kursy i wartość Bitcoin - Kup, Sprzedaj, Inwestuj
Autor Mateusz Woźniak
Mateusz Woźniak

Jako ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, na blogu publikuję analizy zagrożeń i opinie na temat ochrony przed nimi. Omawiam też innowacje technologiczne pod kątem wpływu na bezpieczeństwo sieci i danych. Dostarczam specjalistyczną wiedzę z tego obszaru.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły