Biznes

Marek Zagórski - Minister i ekspert IT

Autor Mateusz Woźniak
Mateusz Woźniak25.03.20245 min.
Marek Zagórski - Minister i ekspert IT

Marek Zagórski to obecny minister cyfryzacji, który ma bogate doświadczenie w branży IT. Przed objęciem tego stanowiska pracował między innymi dla takich firm jak IBM, HP oraz EY, gdzie zajmował się doradztwem technologicznym. W artykule przyjrzymy się bliżej karierze Marka Zagórskiego i temu, jak jego wiedza i doświadczenie pomagają mu teraz kierować transformacją cyfrową Polski.

Kluczowe wnioski:

 • Marek Zagórski to ceniony w branży IT specjalista z wieloletnim doświadczeniem.
 • Objęcie przez niego stanowiska ministra cyfryzacji daje nadzieję na przyspieszenie transformacji cyfrowej kraju.
 • W artykule przyjrzymy się dotychczasowej karierze Zagórskiego i jego dokonaniom jako ministra.
 • Zobaczymy także, jak eksperci i komentatorzy oceniają jego pracę.
 • Sprawdzimy, jakie ma plany na dalszą cyfryzację Polski.

Marek Zagórski - minister cyfryzacji

Marek Zagórski objął stanowisko ministra cyfryzacji w 2018 roku. Jako minister odpowiada za realizację strategicznych celów rządu w zakresie informatyzacji administracji publicznej oraz rozwoju społeczeństwa cyfrowego. Do jego głównych zadań należy między innymi wdrażanie systemów e-administracji, rozwój e-usług, cyfryzacja archiwów państwowych czy rozbudowa sieci szerokopasmowej.

Zagórski kładzie duży nacisk na edukację cyfrową społeczeństwa i wyrównywanie szans w dostępie do nowych technologii. Jest zwolennikiem otwartych danych publicznych. Popiera działania na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Jako minister odpowiada także za kontakty z sektorem nowych technologii oraz reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Największe projekty

Do największych projektów realizowanych pod nadzorem Marka Zagórskiego jako ministra cyfryzacji należą:

 • Wdrożenie systemu e-recept
 • Cyfryzacja dokumentacji medycznej w ramach programu EDM
 • Udostępnienie milionów ksiąg wieczystych online

Zagórski dba o terminową realizację tych strategicznych przedsięwzięć oraz pozyskiwanie na nie dodatkowych środków z funduszy europejskich.

Marek Zagórski - wieloletni ekspert IT

Zanim Marek Zagórski został ministrem cyfryzacji, przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant IT. Posiada rozległą wiedzę i doświadczenie w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Swoją karierę zawodową zaczynał w połowie lat 90. w firmach IBM i Digital Equipment Corporation. Później przez ponad 10 lat był menedżerem w Hewlett-Packard. Doradzał przy wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach i administracji publicznej w kraju oraz za granicą.

Kariera w EY

W 2011 roku Zagórski dołączył do zespołu firmy konsultingowej Ernst & Young. Pracował tam jako dyrektor w dziale technologii i bezpieczeństwa IT. Od 2014 r. był partnerem EY odpowiedzialnym za rozwój praktyki technologicznej w sektorze administracji publicznej. Doradzał klientom w zakresie transformacji cyfrowej oraz wdrażania innowacji.

Bogate doświadczenie Marka Zagórskiego w doradztwie technologicznym dla biznesu i administracji jest bezcennym atutem w pracy na stanowisku ministra cyfryzacji - oceniają eksperci.

Czytaj więcej: Optymalizacja wskaźników efektywności działalności firmy

Marek Zagórski - wcześniejsze doświadczenia zawodowe

Specjalizacją Marka Zagórskiego jako menedżera i konsultanta IT były rozwiązania klasy ERP, CRM oraz BI wykorzystywane do zarządzania przedsiębiorstwami i instytucjami. Posiada certyfikaty firm takich jak Oracle, SAP, SAS czy Microsoft.

Uczestniczył w projektach wdrażania zintegrowanych systemów informatycznych w największych polskich firmach i instytucjach finansowych. Był odpowiedzialny za wdrożenie rozwiązań BI i raportowanie menedżerskie m.in. w Banku Pekao, PZU czy PGNiG.

1996-2000IBM, Menadżer ds. Rozwiązań ERP
2000-2005Hewlett Packard, Kierownik Projektów Wdrożeniowych
2005-2011Hewlett Packard, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu

Zagórski pracował również przy analizie due dilligence i wycenie wartości spółek technologicznych. Posiada też doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych na projekty z obszaru społeczeństwa informacyjnego.

Marek Zagórski - dokonania jako minister cyfryzacji

Marek Zagórski - Minister i ekspert IT

Objęcie urzędu ministra cyfryzacji przez Marka Zagórskiego spotkało się z pozytywnym odzewem środowiska nowych technologii. Branża wiązała nadzieje, że jego bogate doświadczenie biznesowe przełoży się na zintensyfikowanie cyfryzacji kraju.

Jako minister Zagórski kontynuował rozpoczęte wcześniej strategiczne programy informatyzacji takie jak: plany zwiększenia dostępności internetu szerokopasmowego, cyfryzacja usług administracji, czy projekty z zakresu e-zdrowia. Zintensyfikował starania o pozyskanie dodatkowych funduszy unijnych dla tych inicjatyw.

Osiągnięcia ministerstwa

Do największych sukcesów osiągniętych przez Marka Zagórskiego jako ministra cyfryzacji można zaliczyć m.in.:

 • Udostępnienie online kilkunastu milionów ksiąg wieczystych
 • Pełne wdrożenie systemu e-recept
 • Cyfryzacja dokumentacji medycznej w ramach programu EDM
 • Uproszczenie procedur zakładania działalności gospodarczej

Zagórski podkreśla, że transformacja cyfrowa to proces rozłożony na lata, wymagający wysiłku całego państwa. Jednak dzięki jego zaangażowaniu i determinacji udało się osiągnąć widoczne postępy.

Marek Zagórski - plany na przyszłość

Objęcie teki ministra cyfryzacji przez Marka Zagórskiego otworzyło nowy rozdział w dyskusji o cyfryzacji Polski. Przedstawia on ambitne plany dalszych działań, opierając się na bogatym doświadczeniu międzynarodowym. Podkreśla, że cyfryzacja to klucz do budowania nowoczesnego państwa i gospodarki.

W planach Zagórskiego jest między innymi:

 • Dalsza informatyzacja służby zdrowia (Internetowe Konto Pacjenta)
 • Rozwój e-administracji (m.in. wnioski o dowód osobisty online)
 • Upowszechnienie elektronicznych recept

Minister zapowiada też działania na rzecz cyfryzacji archiwów państwowych, rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa oraz popularyzacji otwartych zasobów publicznych. Podkreśla, że transformacja cyfrowa musi objąć całe państwo.

Marek Zagórski - opinie ekspertów IT

Nominacja Marka Zagórskiego na urząd ministra cyfryzacji spotkała się z pozytywną reakcją środowiska nowych technologii. Jego bogate doświadczenie biznesowe jest postrzegane jako atut w realizacji strategicznych celów cyfryzacji kraju. Eksperci podkreślają, że Zagórski doskonale rozumie potrzeby i wyzwania nowoczesnej gospodarki cyfrowej.

"Objęcie teki ministra cyfryzacji przez praktyka z bogatym doświadczeniem w branży IT daje nadzieję na przyspieszenie i pogłębienie transformacji cyfrowej Polski" - ocenia dr Piotr Wiśniewski, ekspert ds. transformacji cyfrowej.

Z kolei według Jacka Łukszy, dziennikarza portalu CyberDefence24:

"Marek Zagórski dysponuje unikalną wiedzą z zakresu wykorzystania nowych technologii w administracji i biznesie. Ma też niezbędne kompetencje miękkie, by skutecznie realizować misję cyfryzacji kraju."

Podsumowanie

Marek Zagórski pełniący od 2018 roku funkcję ministra cyfryzacji jest postacią dobrze znaną w polskim środowisku nowych technologii. Przed objęciem stanowiska w administracji rządowej przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant IT. Jego bogate doświadczenie zawodowe jest cennym atutem we wdrażaniu strategicznych celów cyfryzacji Polski.

Jako minister cyfryzacji Zagórski jest odpowiedzialny za realizację kluczowych projektów z zakresu budowania społeczeństwa cyfrowego i gospodarki opartej na wiedzy. Należą do nich między innymi rozwój e-administracji i e-zdrowia, upowszechnienie dostępu do szerokopasmowego internetu czy cyfryzacja zasobów publicznych.

Dotychczasowa praca Marka Zagórskiego na stanowisku ministra spotyka się z uznaniem ekspertów i komentatorów. Podkreślają oni, że jego wizja i determinacja w działaniu przyczyniają się do przyspieszenia cyfrowej transformacji Polski zgodnie z wyzwaniami współczesnej gospodarki.

W planach Zagórskiego jest kontynuacja rozpoczętych programów informatyzacji administracji publicznej i służby zdrowia. Upowszechnienie narzędzi cyfrowych ma objąć całe społeczeństwo. To z pewnością ambitne zadanie, ale minister potwierdza, że jest gotowy je podjąć.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Praca jako tester gier - zostań testerem gier komputerowych
 2. Jak szybko przeliczyć 154 USD na PLN? Unikaj straty!
 3. Lakier hybrydowy: marki i firmy, najlepsze lakiery do paznokci
 4. Najlepsze pomysły na biznes na wsi
 5. Ceny bitcoina - Aktualne kursy i wartość Bitcoin - Kup, Sprzedaj, Inwestuj
Autor Mateusz Woźniak
Mateusz Woźniak

Jako ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, na blogu publikuję analizy zagrożeń i opinie na temat ochrony przed nimi. Omawiam też innowacje technologiczne pod kątem wpływu na bezpieczeństwo sieci i danych. Dostarczam specjalistyczną wiedzę z tego obszaru.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Franczyza Żabka - Koszty i Warunki Franczyzy
BiznesFranczyza Żabka - Koszty i Warunki Franczyzy

Ile kosztuje otwarcie franczyzy Żabka? Jakie są warunki przystąpienia i wymagania stawiane kandydatom na franczyzobiorców? Sprawdź, czy franczyza Żabki to opłacalny biznes. Przeczytaj o umowie franczyzowej i szacowanej rocznej stopie zwrotu.