Biznes

Firmy Polska: Największe polskie i najbogatsze firmy w Polsce

Autor Beata Stępień
Beata Stępień30.03.20247 min.
Firmy Polska: Największe polskie i najbogatsze firmy w Polsce

Firmy polska odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce, generując znaczną część PKB i miejsc pracy. W artykule przyjrzymy się bliżej największym polskim firmom pod względem przychodów, zyskowności i wartości rynkowej. Zestawimy liderów różnych sektorów gospodarki, takich jak bankowość, ubezpieczenia, paliwa, handel detaliczny czy budownictwo. Wskażemy firmy notowane na giełdzie o najwyższej kapitalizacji. Porównamy wkład poszczególnych branż w rozwój polskiej gospodarki.

Kluczowe wnioski:

 • Największe polskie firmy to liderzy strategicznych sektorów jak energetyka, finanse, paliwa.
 • Kilkanaście polskich firm ma status spółek o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.
 • Najwyższą kapitalizację na giełdzie mają bank PKO BP i operator PKN Orlen.
 • W czołówce najbogatszych firm znajdują się też sieci handlowe jak Biedronka czy Żabka.
 • Dynamicznie rozwijają się firmy budowlane, które inwestują zarówno w kraju, jak i za granicą.

Największe polskie firmy wg przychodów

W czołówce największych polskich firm pod względem osiąganych przychodów znajdują się przede wszystkim koncerny paliwowo-energetyczne, sieci handlowe i dystrybucyjne oraz instytucje finansowe.

Bezkonkurencyjnym liderem jest PKN Orlen - jego przychody za 2021 rok wyniosły 131 mld zł. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Grupa PGNiG (41 mld zł), Grupa PZU (25 mld zł), Jeronimo Martins Polska (operator sieci Biedronka, 20 mld zł) oraz Eurocash (19 mld zł).

W pierwszej dwudziestce największych podmiotów znajdziemy kolejne firmy z branży paliwowej (Lotos, BP), finansowej (PkO BP, Santander Bank Polska, mBank), a także handel i dystrybucję (Żabka Polska, Rossmann, Auchan).

Tak wysoka pozycja spółek paliwowych, banków i firm ubezpieczeniowych nie dziwi, bowiem wszystkie pełnią strategiczną rolę w polskiej gospodarce. Z drugiej strony, w czołówce zestawienia znalazły się również dynamicznie rozwijające się sieci handlowe, które systematycznie umacniają swoją pozycję.

Najszybciej rosnące firmy

Analizując dane finansowe, warto spojrzeć nie tylko na bezwzględne przychody, ale i dynamikę ich zmian. Pod tym względem w ostatnich latach wyróżniały się m.in. takie spółki, jak: InPost (usługi kurierskie, wzrost o 78% rdr w 2021 r.), Mabion (biotechnologia, +70%) czy Ten Square Games (produkcja gier, +65%).

Wysokie tempo rozwoju notowały również niektóre sieci handlowe, m.in. Dino Polska (+36%) oraz Eurocash dystrybuujący produkty do sklepów niezależnych (+20%). W przypadku e-commerce liderem okazał się Allegro ze wzrostem GMV (wartość sprzedanych produktów) o 21% rdr.

Najbogatsze polskie firmy na giełdzie

Jeśli spojrzymy na najcenniejsze polskie spółki pod względem kapitalizacji rynkowej, zestawienie prezentuje się nieco inaczej. W tym przypadku bezkonkurencyjnie dominują banki i firmy ubezpieczeniowe.

Na koniec 2021 roku najwyższą kapitalizację miał PKO BP (47 mld zł), przed PZU (38 mld zł) i Pekao (26 mld zł). Tuż za podium znalazł się paliwowy gigant - PKN Orlen (25 mld zł).

W pierwszej dziesiątce uplasowały się ponadto inne instytucje finansowe (Santander Bank Polska, mBank), firmy energetyczne (PGE) oraz dystrybutor gazu - PGNiG.

W ostatnich latach dynamiczny wzrost kapitalizacji notowało Allegro, które już w momencie debiutu giełdowego (2020 r.) było wyceniane na 70 mld zł. Tym samym marketplace objął nieformalną pozycję lidera wśród spółek technologicznych na GPW.

Czytaj więcej: Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - Jakie opłaty?

Największe polskie banki i ubezpieczyciele

Jak pokazują powyższe zestawienia, sektor bankowy i ubezpieczeniowy odgrywa niezmiennie kluczową rolę w polskiej gospodarce. Największe podmioty osiągają roczne przychody liczone w dziesiątkach miliardów złotych, a ich kapitalizacja sięga kilkudziesięciu miliardów.

O dominacji tych instytucji decyduje kilka czynników. Po pierwsze, ze względu na prowadzenie działalności w skali masowej, dysponują one ogromną bazą klientów indywidualnych i biznesowych. Banki są ponadto mocno zaangażowane w finansowanie największych polskich przedsiębiorstw.

W ostatniej dekadzie wzrostowi sektora sprzyjała dobra koniunktura gospodarcza, niskie bezrobocie i rosnące dochody gospodarstw domowych. W efekcie, na koniec 2021 roku zysk netto całego sektora bankowego w Polsce wzrósł do 15,8 mld zł.

Najwięksi gracze

Największe polskie banki pod względem sumy bilansowej na koniec 2021 r. to: PKO BP (427 mld zł), Pekao (235 mld zł), mBank (206 mld zł), ING Bank Śląski (204 mld zł) i Santander Bank Polska (202 mld zł).

Jeśli natomiast spojrzeć na wynik finansowy netto, prym wiodą: PKO BP (4,9 mld zł), Pekao (2,5 mld) oraz ex aequo mBank i Santander (po 1,4 mld zł).

Największe polskie firmy paliwowe i energetyczne

Firmy Polska: Największe polskie i najbogatsze firmy w Polsce

Kolejną strategiczną gałęzią gospodarki, która skupia czołowych „graczy” pod względem osiąganych przychodów i zysków, jest sektor paliwowo-energetyczny. Kluczowe znaczenie mają tu przede wszystkim największe koncerny multienergetyczne oraz spółki zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej oraz gazu.

Najważniejsze miejsce zajmuje oczywiście PKN Orlen - zarówno pod względem osiąganych przychodów, jak i 8-miliardowego zysku netto w 2021 roku. Na kolejnych pozycjach zestawienia największych firm energetycznych i paliwowych plasują się: Grupa PGNiG, PGE Polska Grupa Energetyczna, Lotos i Tauron Polska Energia.

W najbliższym czasie układ sił w sektorze energetycznym może ulec zmianie za sprawą fuzji Orlenu z Lotosem oraz PGNiG. Powstanie w ten sposób jeden z największych multienergetycznych koncernów w Europie Środkowo-Wschodniej.

FirmaPrzychody 2021 [mld zł]
PKN Orlen131
Grupa PGNiG41
PGE Polska Grupa Energetyczna15
Lotos27
Tauron Polska Energia20

Największe polskie sieci handlowe i dystrybucyjne

Kolejnymi podmiotami, które zajmują czołowe miejsca na listach największych polskich firm, są sieci handlowe, operatorzy marketów cash & carry oraz firmy zajmujące się dystrybucją produktów do punktów sprzedaży detalicznej.

Największe przychody w tym segmencie generuje Jeronimo Martins, właściciel dyskontowej sieci Biedronka, który w 2021 odnotował sprzedaż na poziomie 20 mld zł. Na kolejnych pozycjach zestawienia znalazły się takie podmioty, jak: Eurocash (19 mld zł), Żabka Polska (13 mld zł), Rossmann (10 mld zł) oraz Auchan Retail Polska (9 mld zł).

Wysokie tempo wzrostu w tym segmencie notują ostatnio takie podmioty, jak Dino Polska (sieć marketów spożywczych), której sprzedaż w 2021 wzrosła o 36% rdr do 15 mld zł. Dynamicznie rozwija się też Żabka, która przejmowała konkurencyjne sieci i otwierała kilkaset nowych placówek rocznie.

Największe polskie firmy developerskie i budowlane

Ostatnią grupą liderów, na którą warto zwrócić uwagę, są największe polskie firmy developerskie i budowlane. W tym obszarze dominują spółki, które oprócz działalności w kraju realizują kontrakty także za granicą - głównie w Europie Zachodniej.

Największymi graczami na rynku są: notowana na GPW Budimex (przychody 7,2 mld zł w 2021 r.), rodzinna Unibep (2,5 mld zł), Polimex Mostostal (2,2 mld zł), Mirbud (1,9 mld zł) oraz debiutująca na giełdzie w 2022 roku spółka Cavatina Holding (1,5 mld zł).

Firmy te specjalizują się m.in. w budowie dróg, mostów, budynków biurowych, galerii handlowych, obiektów sportowych i przemysłowych. Wykorzystują know-how i doświadczenie zdobyte na rodzimym rynku, aby ekspandować za granicą - np. w takich krajach, jak Niemcy, Norwegia czy Szwecja.

 • Największe polskie firmy to zazwyczaj liderzy strategicznych branż: energetyka, paliwa, finanse, handel.
 • Kluczowe znaczenie mają spółki Skarbu Państwa, które są motorami całej gospodarki.
 • Duży potencjał tkwi także w dynamicznie rozwijających się prywatnych przedsiębiorstwach.
 • Ekspansję zagraniczną skutecznie prowadzą firmy developerskie i budowlane.
 • W najbliższych latach konsolidacja największych podmiotów może zmienić układ sił.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej największym polskim firmom, które odgrywają kluczową rolę w krajowej gospodarce. Przeanalizowaliśmy liderów pod względem osiąganych przychodów, zysków, a także wartości rynkowej wyrażonej kapitalizacją.

Okazuje się, że w ścisłej czołówce największych polskich firm znajdują się zarówno dojrzałe spółki Skarbu Państwa (PKN Orlen, PKO BP, PZU), jak i dynamicznie rosnące prywatne przedsiębiorstwa (np. sieci handlowe Biedronka czy Żabka).

Najbogatsze firmy w Polsce to przede wszystkim liderzy sektora bankowego i ubezpieczeniowego (PKO BP, Pekao, PZU, PZU Życie) oraz paliwowo-energetycznego (PKN Orlen, Lotos, PGNiG). Te strategiczne branże mają kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki i generują znaczną część dochodów budżetu państwa.

W podsumowaniu nie sposób pominąć także dynamicznie rosnących firm z sektora nowych technologii, jak choćby Allegro, czy budownictwa - zdolnych konkurować i ekspandować także poza granicami kraju. To one w dużej mierze stanowią o sile i potencjale rozwojowym polskiej gospodarki.

Najczęstsze pytania

Przy tworzeniu rankingu największych firm bierze się pod uwagę różne parametry, np. wysokość rocznych przychodów ze sprzedaży, dynamikę ich zmian (tempo wzrostu), wynik finansowy netto czy wartość rynkową wyrażoną kapitalizacją spółek giełdowych.

Do najbardziej zyskownych obszarów polskiej gospodarki należą: bankowość, ubezpieczenia, handel detaliczny, przemysł paliwowo-energetyczny. To właśnie firmy działające w tych branżach osiągają najwyższe zyski netto i kapitalizację.

Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa (PKN Orlen, PKO BP, PZU, PGNiG, PGE) ze względu na skalę działania stanowią fundamenty polskiej gospodarki. Mają strategiczne znaczenie, stabilizują sytuację poszczególnych branż i zapewniają dochody budżetowe.

Dynamiczny rozwój firm takich jak Biedronka, Żabka czy Dino Polska przekłada się na wzrost zatrudnienia, przychody podatkowe od osób prawnych i z tytułu VAT. Sieci handlowe napędzają także sprzedaż krajowych producentów żywności i artykułów FMCG.

Polskie firmy budowlane (Budimex, Unibep, Polimex-Mostostal) skutecznie ekspandują na rynki zagraniczne, realizując kontrakty w Europie Zachodniej. Sprzyja temu budowa przewagi konkurencyjnej w postaci doświadczenia, potencjału wykonawczego i know-how.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Praca jako tester gier - zostań testerem gier komputerowych
 2. Jak szybko przeliczyć 154 USD na PLN? Unikaj straty!
 3. Lakier hybrydowy: marki i firmy, najlepsze lakiery do paznokci
 4. Najlepsze pomysły na biznes na wsi
 5. Fundusze Venture Capital w Polsce - Najlepiej ocenione inwestycje
Autor Beata Stępień
Beata Stępień

Jako analityk nowych technologii, na blogu dzielę się moją wiedzą na temat najnowszych trendów w AI, rozwiązaniach technologicznych i ich wpływie na przyszłość. Publikuję rzetelne analizy i opinie z perspektywy biznesu, ekonomii oraz cyberbezpieczeństwa. Chcę dostarczać specjalistyczną wiedzę i pobudzać dyskusję.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Franczyza Żabka - Koszty i Warunki Franczyzy
BiznesFranczyza Żabka - Koszty i Warunki Franczyzy

Ile kosztuje otwarcie franczyzy Żabka? Jakie są warunki przystąpienia i wymagania stawiane kandydatom na franczyzobiorców? Sprawdź, czy franczyza Żabki to opłacalny biznes. Przeczytaj o umowie franczyzowej i szacowanej rocznej stopie zwrotu.